Sosyal Medyada Biz

Şuanda Sitemizde 210 Kategoride Toplam 457 Ürün Bulunmaktadır.

Kafkas Ana Arı
resim
resim
resim
resim
resim resim resim resim resim

Kafkas Ana Arı

Ürün No : 1420
Tarih : 03 Eylül 2013
Adet :

Kafkas  Ana Arısı: (Apis mellifera caucasica) Çok uysal,çalışkan ve şiddetli soğuğa dirençli olma gibi üstün ırk özellikleri vardır. Hortumları diğer arı cinslerinden uzundur. Sık sık oğul verme eğilimine girmemeleri bu ırkın üstün nitelikleri arasındadır. Yavru verimleri yüksektir ve kuvvetli aileler meydana getirirler. En kuvvetli oldukları devre yaz ortasıdır.

Kafka ana arı, orijinal vatanı orta Kafkasların yüksek vadileri olup, ülkemizde yetişme alanı; Kuzey Doğu Anadolu Bölgesinde Ardahan ve Artvin İllerine kadar yayılmaktadır. Dünyada bilinen ve ekonomik değere haiz önemli arı ırklarından birisidir. Vucüt şekli ve yapısı ile kıl rengi bakımından karniol arısına çok benzemektedir. Tomentum geniştir. Kitin rengi koyu, fakat karnın ilk bantları üzerinde sıkça kahverengi benekler bulunur, işçi arıların kıl rengi kurşuni gridir. Oysa karniol arı ırkında renk; gri-kahverengi tondadır. Erkek arıların göğüs kıl rengi kafkas arısında siyah renktedir. En uzun dilli ( 7.2 mm ) arı ırkıdır. Kafkas arısının geçiş formlarında ( Apis mellifera remipes ) renk daha sarıdır ve kafkas arısı orijinal vatanında bile uniform bir renk görünümünde değildir. “Saf Gri Arılar” olarak adlandırılan kafkas arıları genellikle ıslah amaçlı olarak kullanılmaktadır ve arı ıslah çalışmalarında önemli rol oynamaktadır. Kafkas arısı petek üzerinde oldukça sakin olup, centilmenliği ile de karakterize edilebilir.

Kafkas arılarda yavru yetiştirme ritmi ve koloni gelişimi ilkbaharda yavaştır. Yaz mevsimi ortalarından önce koloni tam gücüne ulaşamaz. O dönemde büyük bir atak yaparak süratle çoğalırlar ve bal akış sezonuna çok güçlü girerler. Daha sonra da bal akışının sona ermesi ile birlikte nüfus planlaması amacıyla yumurta atmayı oldukça azaltırlar. Kuzey bölgelerde kışlama yeteneği zayıftır. Genellikle hastalıklara ve soğuğa dayanıklı olmasına rağmen nosema hastalığına duyarlılığı dolayesiyle kuzey bölgelerde kışlamada problem yaşamaktadırlar.
Kırmızı Üçgülden çok iyi yaralanır ve düşük sıcaklık ve elverişsiz iklim koşullarında bile çalışmakta ve nektar toplamaktadır. Petek gözlerini sırlarken bal ve sır arasında hava boşluğu bırakmadığı için petekli balı koyu ve nemli bir görünüme sahiptir.

Yağmacılık eğilimi yüksek olduğu için de bal sezonu bitiminde veya nektar ve polenin kıt olduğu dönemlerde koloni savunma gücünü artırmak için çok fazla propolis kullanarak uçuş deliğini labirentler şeklinde kapatır. Bu durum; arıların yetersiz havalandırma sağlayamaması nedeniyle özellikle kapalı mekânlar da kışlatmada bir dezavantaj olarak ortaya çıkmaktadır. Oğul verme eğilimi yüksek olmayıp, ayrıca kovanını şaşırma özelliği de diğer ırklara göre fazladır. Kafkas arısı; çiçeklerdeki nektarın şeker oranı % 10-11 oranında olunca hemen çalışmaya başlar.

Diğer ırklarda ise bu oran % 18 olunca arılar çalışmaya başlarlar. Bu özelliği ile bu ırk arı olumsuz şartlarda ve daha erken dönemlerde çalışmaya başlayarak ve dil uzunluğu nedeniyle de derin tüplü çiçeklerin nektarlarından yararlanma özelliği ile daha fazla çeşit çiçek nektarlarından faydalanabilmekte ve daha çok bal üretebilmektedir.
Ardahan İli; nektar ve polen kaynağı bitki varlığı ve işgücü olanakları bakımından zengin bir potansiyele sahip, Kafkas Arı Irkının gen merkezi durumunda olan illerden birisidir. Yaklaşık olarak 800 çeşit nektar ve polen kaynağı bitki varlığına sahip 285.678 hektar (% 58) çayır-mer’a alanları ile 84.250 hektar ( % 17 ) tarım alanı ve 31.957 hektar ( % 19 ) orman ve fundalık arazi mevcut olup, toplam arazi varlığı 496.700 hektardır.

ana arı siparişi

YORUMLAR

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

toprak
03 Şubat 2015 - 15:21

bu ilk fotodakiler hiç kafkasa benzemiyo melezmidir nedir

Admin
03 Şubat 2015 - 16:27

toprak, buradaki ana arılar melez ırklardır.

MustafaLiman
20 Nisan 2015 - 15:37

Çanakkale Gelibolu’ ya 5 adet kafkas siparişi vereceğim, 24 Nisan cuma günü elimde olur mu? Bilgi verirseniz memnun olurum.
Teşekkürler.

Admin
20 Nisan 2015 - 15:49

MustafaLiman, çarşamba günü kargoya verdiğimizde elinizde cuma günü olur.

Nail
16 Ağustos 2015 - 17:17

Kapıda ödeme mümkünmü ,sipariş için ne yapmalıyım

Admin
17 Ağustos 2015 - 12:43

Nail, şuanda kapıda ödeme yapmıyoruz çünkü kargo firması canlı hayvan satışında kapıda ödemeyi kabul etmiyor. Bizde önce alıp ödemenisini ana arıyı göndermekteyiz.

Hilmi
21 Ağustos 2015 - 18:41

su anda kafkas ana satisiniz vari
Varsa 1 adet istesem gonderirmisiniz yer antalya manavgat

Admin
22 Ağustos 2015 - 00:50

Hilmi, tabi ki bir adet olarakta kafkas ana arı gönderimi yapabiliriz.

MUSTAFA ZAKİR ÇAĞLAYAN
07 Mart 2016 - 23:59

1. Ana arıyı nereden gönderiyorsunuz.
2. En erken ne zaman gönderebilirsiniz.
3. Gönderilen ana arılar yeteri kadar sperm almış mıdır.
4. Ben çorumun Alaca ilçesinde ikamet ediyorum. Sipariş kaç günde elime geçer.
5. Anlaşmalı kargo şirketiniz var mı.

Admin
08 Mart 2016 - 09:00

MUSTAFA ZAKİR ÇAĞLAYAN, ana arılar bir kaç noktadan mevsime göre çıkış yapmaktayız. En erken Nisan 5 gibi ana arılar gönderilir. Ana arılar çiftleşmiş ve yumurta atanlar paketlenir. Ana arı kargoya verildin mi 2-3 gün içinde elinizde olur. Kargodaki kayıplar tarafımıza aittir. Anlaşmalı kargomuz vardır.

yunis
08 Mart 2016 - 18:47

Sa Martta gönderim olmuyomuacaba taksitle imkanımız varmı saygılar.

Admin
08 Mart 2016 - 23:10

yunis, ana arı gönderimleri Nisan ayında olacaktır ve en az 3 adet gönderilmektedir.